V Ústí nad Labem založili zednářskou Lóži Porta Bohemica. Ta je členskou lóží Veliké lóže České republiky, která sdružuje více než 650 zednářů z 25 lóží z celého Česka. V centru Ústí nad Labem se při té příležitosti sešly delegace lóží z celého Česka, Saska i vzdálenějšího Německa. Informoval o tom v neděli bývalý veliký tajemník lóže v České republice Vojtěch Ort.
Výhradně německo-jazyčné zednářské lóže působily na severu Čech od 18. do poloviny 19. století, a pak v období první republiky. Po Mnichovu byli zednáři v celých Sudetech pronásledováni, po válce byli přeživší bratři vystěhováni a lóže tak již nemohly obnovit svoji činnost, uvedl k historii zednářů v regionu Ort.

Lóže Porta Bohemica zahájila podle Orta svoji pravidelnou činnost v oblasti, kde dosud česky mluvící lóže nepůsobily. Je tak první lóží zakládanou severně od Prahy po znovuobnovení zednářství v ČR v roce 1990. Název labského údolí Porta Bohemica si severočeští zednáři dali do svého názvu právě pro zdůraznění sepětí s regionem, stejně jako pro jeho mezinárodní srozumitelnost i duchovní symboliku.

(ČTK, 11. 11. 2018)